skf_tlmp101824dc_2
skf_tlmp1018230v
skf_tlmp101824dc_2
SKF TLMP 1018/24DC multipoint automatic lubrication system
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • 1x Pump TLMP 1018/24DC
  • Set of fitting material
  • 2x Electrical connectors
  • 1x 50m plastic pipe nylon 6 x 1.5 mm
  • 18x straight tube connectors
  • 18x tube connector plugs
  • 17x outlet closure plugs
Product description
  • Easy to install and program
  • Complete kit
  • Suitable for up to 18 lubrication points
  • Low-level and malfunction alarms, remote notification possible
  • Machine steering capable
  • This 24V DC version is developed especially for agricultural and off-road vehicles but can also be used in industrial applications
Key features according to our expert
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577289544
  • Supplier number: SKF TLMP 1018/24DC
Suitable grease consistency
NLGI 2, 3
Reservoir volume
1000
Mounting position
Vertical
Maximum feed line length
5000
Maximum pressure
20.5
Dimensions (w x l x h)
237 x 214 x 231 mm